Jak budować energooszczędnie?

Zastosowanie systemu PrefDOM wykorzystującego technologię lekkich szkieletów stalowych pozwala na posadowienie budynku na gruntach o słabej nośności, dlatego warto zwrócić uwagę na działki tańsze, o słabej nośności gruntu, z nieatrakcyjnymi na pierwszy rzut oka naturalnymi warunkami terenowymi. Należy pamiętać, że przy usytuowaniu domu na działce istotne jest też jego precyzyjne zorientowanie względem stron świata. Wykorzystanie promieni słonecznych zmniejszy wydatki na ogrzewanie, dlatego największa przeszklona powierzchnia elewacji powinna się znaleźć od południa, zaś wjazd do garażu oraz wszelkie pomieszczenia techniczne z jak najmniejszą liczbą okien – od północy.

Prosty, nieduży budynek, bez lukarn, wykuszy, balkonów i innych elementów zwiększających powierzchnię przegród zewnętrznych z prostym, dwuspadowym dachem to najlepsze rozwiązanie dla budynków energooszczędnych. Dzięki temu uzyskamy korzystny współczynnik powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury A/V, a im mniejszy, tym lepiej. Prostą bryłę lepiej ożywić za pomocą różnorodnych materiałów elewacyjnych.

Dobra izolacyjność termiczna wszystkich przegród jest podstawą energooszczędności. W budownictwie energooszczędnym zaleca się, aby współczynnik U był poniżej 0,20 W/m2K. Bardzo ważne jest dobre ocieplenie dachu lub stropodachu, ponieważ ciepło ucieka do góry, dlatego też warto zastosować nieco więcej izolacji w dachu niż w ścianach. Nie należy również zapominać o izolacji fundamentów, które wymagają dokładnego zabezpieczenia przed stratami ciepła z gruntu. O tym, czy dom jest dobrze zaizolowany decyduje nie tylko grubość styropianu czy wełny, ale także ich rodzaj, dlatego warto postawić na materiały dobrej jakości.

Na nic zdadzą się nasze starania o energooszczędność, jeśli nie zadbamy o wyeliminowanie mostków termicznych, nawet tych liniowych czy punktowych. Przez nie ucieka większość ciepła, a ściany w ich okolicach przemarzają i pleśnieją. newralgiczne połączenia np. płyty balkonu ze stropem, gorzej zaizolowanych miejsc: w wieńcach i nadprożach, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, które najczęściej powodują duże straty ciepła, powinny szczególnie zwracać naszą uwagę, dzięki czemu będziemy mieć szansę na zapewnienie ciągłości izolacji cieplnej.

Najlepiej zastosować okna trzyszybowe – bez podziałów, bez szprosów. Jeżeli część okien będzie nieotwierana, poprawi to ich właściwości izolacyjne oraz szczelność domu. Ważny jest również sposób osadzenia okna w ścianie, dlatego ich montaż powinien być bardzo precyzyjny. Okna powinny być wysunięte na zewnątrz ściany i zamontowane w warstwie zewnętrznej izolacji termicznej, bo tylko dzięki temu jesteśmy w stanie eliminować mostki termiczne. Przede wszystkim należy także pamiętać, aby unikać nadmiernych przeszkleń od strony północnej.

Dom energooszczędny powinien być zaopatrzony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego, czyli z rekuperatorem. Dzięki temu nie musimy pamiętać o projektowaniu kominów wentylacyjnych, a w domu zawsze będziemy cieszyć się świeżym powietrzem. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki takiej wentylacji oraz przy zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła możemy uzyskać pasywne chłodzenie budynku w okresie letnim. Kontrolowany przepływ powietrza przez budynek zmniejsza marnotrawienie ciepła.

Dodatkowym elementem systemu wentylacji w domu energooszczędnym jest gruntowy wymiennik ciepła powietrza, który zależnie od pory roku wstępnie podgrzewa lub chłodzi powietrze wprowadzane do budynku. Zimą temperatura podłoża jest wyższa niż temperatura powietrza, zatem wymiennik guntowy służy do wstępnego ogrzania powietrza. Latem sytuacja jest odwrotna – schłodzone powietrze obchodzi specjalnym bajpasem wymiennik w rekuperatorze i ochładza pomieszczenia, działając podobnie jak prosty układ klimatyzacyjny bez obróbki wilgotnościowej powietrza.

Dobrze zaizolowany budynek ma mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, ponieważ straty ciepła są bardzo male w stosunku do budynków budowanych w mniej restrykcyjnych standardach, dlatego do ogrzewania i podgrzania ciepłej wody użytkowej możemy wykorzystać energię odnawialną. W instalacji grzewczej w domu energooszczędnym warto zatem zastosować kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne.

Wyposażenie domu w sprzęty energooszczędne nie tylko AGD (pralkę, lodówkę, zmywarkę w najwyższej klasie A++) i oświetlenia, ale również zużywających wodę (baterie umywalkowe, wannowe, spłuczki w.c.) są w domu energooszczędnym jak najbardziej wskazane. Również zmywanie w zmywarce, nie pod kranem, redukowanie temperatury na noc i czas wyjazdów, zrezygnowanie z codziennych kąpieli na rzecz natrysku to wskazane działania, jeśli chcemy kompleksowo podejść do oszczedzania energii.