Zalety domów energooszczędnych

Technologia energooszczędna mimo swych niezaprzeczalnych zalet wciąż nie jest dostatecznie popularna na rynku polskim. Przyzwyczajenie do tradycyjnej technologii murowanej skutecznie opóźnia rozwój budownictwa w Polsce, a nowoczesne technologie wprowadzane są u nas z dużym opóźnieniem. Warto więc zwrócić uwagę, na czynniki decydujące o sukcesie technologii energooszczędnej w karajach Unii Europejskiej oraz wskazać podstawowe zalety domów energooszczędnych.

Co prawda koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy o 5-15% od budownictwa tradycyjnego, jednak zapotrzebowanie na energię jest o 50% mniejsze. Już po kilku latach koszty budowy zwrócą nam się ze względu na niski koszt ogrzewania i eksploatacji.

W Polsce budownictwo energooszczędne ma wielką przyszłość, dlatego inwestycja w tę technologię przyniesie wymierne korzyści. Wartość rynkowa domu energooszczędnego rośnie wraz z biegiem czasu i nawet ewentualna sprzedaż domu nie spowoduje strat, a wręcz zapewni zyski.

Budownictwo energooszczędne bezpośrednio przyczynia się do ochrony środowiska przez zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Redukcja emisji CO2, zmniejszenie ilości materiałów, stosowanie materiałów podlegających recyklingowi oraz inwesycja w energooszczędne urządzenia to tylko kilka rozwiązań, które świadczą o proekologicznym podejściu technologii energooszczędnej.

Zastosowane w technologii energooszczednej rozwiązania zapewniają komfortowe warunki do egzystencji. Wentylacja mechaniczna gwarantuje świeże powietrze niezależnie od pory roku, rekuperacja i gruntowy wymiennik ciepła zapewniają odpowiednie warunki klimatyczne bez konieczności otwierania okien, a centralny odkurzacz nie zaburza powietrza wewnątrz budynku i zapewnia większą funkcjolaność użytowania.

Funkcjonalny i przemyślany projekt domu wymagany przy budowie domu energooszczędnego gwarantuje wygodę użytowania domu. Pomieszczenia lokowane są zgodnie ze stronami świata, nie generowane są martwe przestrzenie, a zainstalowane urządzenia w prosty i szybki sposób pozwolą nam na kontrolę warunków panujących w domu.

Trwałość technologii konstrukcyjnej potwierdzona odpowiednim projektami konstrukcyjnymi oraz jakością firm partnerskich gwarantuje nam bezpieczny dom na lata, którego wartość będzie rosła, a koszty związane ze wzrastającymi cenami energii nie będą dotyczyły.

Technologia energooszczędna to przyszłość budownictwa. Podczas, gdy domy budowane tradycyjną technologią będą starzeć się z roku na rok, budynki energooszczędne wykorzystujące najnowsze technologie, będą spełniać wymogi UE przez wiele lat i nie będą traciły na wartości.